Úvod O nás Nabídka Dokumenty Reference Zákony Objednávka Kontakt
Zahradni ohňostroje Pyrotechnické výrobky Realizované ohňostroje Aktuality Akce!
 
 
Pyrotechnické výrobky

Pyrotechnické výrobky se dnes nabízejí v tak velkém rozsahu, který by přesáhl možnosti stránek. Seznámíme Vás tedy s těmi nejoblíbenějšími a nejpoužívanějšími. 


Kompakty
Velmi populární a užívané pyrotechnické efekty. Vyrábí se v mnoha druzích a provedeních (kalibr od 10 do 75 mm) a jsou jedním ze základních stavebních kamenů ohňostroje – ať malého pro vlastní odpálení, nebo velkých, pompézních ohňostrojů. K nejoblíbenějším a nejefektnějším patří např. brokáty s modrým podstřelem.


Fontány
Fontány jsou pyrotechnické efekty, odpalované a působící přímo na zemi. Vyrábějí se v různých barevných provedeních. Po zapálení chrlí vzhůru efekt zpravidla připomínající plameny nebo déšť jisker. Z fontán preferuji stříbrnou (výška 3 - 8 metrů), která je nejsvítivější a opticky dosahuje nejvýše, oproti zlaté, která vyžaduje absolutní tmu.


 

Kulové a cylindrické pumy
Nejefektnější částí ohňostroje je jeho závěr. Pro něj se často používají kulové pumy, které jsou schopné, podle své velikosti, dosáhnout výšky až 300 metrů, kde mohou vytvořit rozptyl až 160 metrů. Vytváří zajímavý konečný efekt ohňostroje – např. vykreslí na obloze srdce.
Mezi nejžádanější efekty patří  vrby, barevné padající listí, déšť, strobe, brokát, peony, pivoňka, jiřina, palma, titanum salute (titánuv pozdrav - exploze, imitující ránu z děla). V cylindrických pumách může být 10 a více efektů.


Pro zajímavost:
Největší kulová puma na světě. Její průměr je 48" (120 cm) a hmotnost 420 kg.
Rozptyl na obloze je neuvěřitelných 800 metrů.
 Videoukázku najdete ZDE.Římské svíce
Římské svíce jsou dalším z pyrotechnických efektů, které bývají často amatérsky odpalované pří různých příležitostech. Po zapálení v pravidelných intervalech vystřelují vzhůru barevné světlice. Je to poměrně jednoduchý efekt, ale správným začleněním tohoto prvku do ohňostroje v kombinaci s dalšími efekty vytváří zajímavé obrazce.
Profesionální římské svíce jsou v kalibru 25 - 75 mm.Pozemní miny
Jak název napovídá, jedná se o miny ráže 30 - 100 mm, odpalované přímo ze země. Používají se na podstřel v různých
barvách a provedeních a je možné z nich sestavit např. efektní brokátovou stěnu nebo vějíř.
Rakety
Rakety jsou historicky prapůvodním komponentem ohňostroje. Po odpálení jsou vyneseny vlastní hnací náplní do výšky až 300 metrů, kde následně dojde k jejich roztržení a vymetení jednotlivých světlic.
Petardy a dělobuchy -  výbušky
Co se týče konstrukce, jsou petardy vůbec nejstarší zábavní pyrotechnikou. Konstrukce petardy je prostá - jde vlastně o trubičku z tlustého papíru.  Z jedné strany je zalepena zátka, z druhé strany je do trubičky zalepena zápalnice. Když se zapálí, pomalu uhořívá a přenese plamen z jednoho místa na druhé. Uvnitř trubičky je střelný prach nebo záblesková slož (flash). Právě náplň je zodpovědná za akustický efekt petardy nebo dělobuchu. Při hoření černého prachu nebo pyro slože (flash) vzniká obrovské množství plynů, které se při tom uvolní do prostoru, což způsobí detonaci (zvuk výbuchu).

Kromě těchto uvedených efektů používáme celou řadu dalších, jako jsou např. bengálské ohně, dělové rány, ohňepády, bílý dým k zadýmení prostorů a další.
Do ohňostroje je možno zařadit také speciální efekty. K nejznámějším patří vytvoření hořícího nápisu nebo obrazce  – např. srdce, monogramu, letopočtu a podobně.
Pro ukázky těchto efektů klikněte na jejich název:


Ohňostroje Písek - profesionální ohňostroje, ohňostroje pro vlastní odpálení tel: 724311586